آشنایی با قابلیت های بلوتوث نسخه 5.1

  0
 1670

همه ما با هر سن و هر اطلاعاتی با بلوتوث آشنایی داریم اما نسخه های مختلف بلوتوث چه تفاوتی با یکدیگر دارند و چرا در دستگاه های الکترونیکی و ارتباطی نسخه بلوتوث مهم است؟

بدون شک با پیشرفت تکنولوژی و به روز شدن نسخه های جدید بلوتوث امکاناتی به این نسخه ها افزوده می شود و گاهی ممکن است به صورت کلی با یک ورژن جدید با نسخه ای متفاوت از آنچه در قدیم با ان کار میکرده ایم روبه رو شویم.

مثال حاضر آن بلوتوث نسخه 5.1 است که به صورت کلی با بلوتوث های ورژن قبلی حتی بلوتوث نسخه 5 به کلی متفاوت است.

آشنایی با قابلیتهای بلوتوث نسخه 5.1

با ورود و معرفی بلوتوث نسخه 5.1 بسیاری از سازندگان دستگاه های ارتباطی و الکترونیکی خواهان این نوع بلوتوث بودند. اما علت استقبال ویژه از این ورژن بلوتوث چیست؟

چه تفاوتی باعث شده تا میان نسخه بلوتوث 5 و نسخه بلوتوث 5.1 اینهمه تفاوت وجود داشته باشد؟

از جمله ویژگی ها و برتری های این نسخه بلوتوث می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • موقعیت یابی بهتر دستگاههای دارای بلوتوث نسخه 5.1

یکی از مهمترین تغییرات بلوتوث 5.1 جهت یابی و مسافت سنجی این بلوتوث است که می تواند با دقت فاصله را با دستگاه به صورت سانتی متر شناسایی کند و موقعیت دستگاه را جهت یابی کند. در ورژن های قبلی بلوتوث شدت سگنال سنجیده میشد اما میزان مسافت دقیق و جهت آن مشخص نبود اما در بلوتوث نسخه 5.1 قابلیت جهت یابی اضافه شده است این قابلیت از سوی گروه «Bluetooth  Special Interest» به اختصار SIG  معرفی شده که یک گروه صنعتی مسئول نظارت بر بلوتوث است ارائه شده است و مکان دقیق دستگاه و جهت آن را برای ما نمایش میدهد و برای ارتباط بهتر و پایدار تر به دستگاه در محیط های سر بسته به ما کمک کند.

بلوتوث 5.1 دو روش مختلف برای شناسایی جهت معرفی کرده است که یکی «زاویه دریافت» (Angle of Arrival) با به اختصار AoA و دیگری «زاویه ارسال» (Angle of Departure) یا به اختصار AoD نام دارد. یکی از دو دستگاه باید آرایه‌ای از آنتن‌های چندگانه داشته باشد و داده‌های دریافتی از آن آنتن‌ها برای شناسایی جهتی که سیگنال بلوتوث به دستگاه می‌رسد، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

                       

  • اتصال سریعتر با صرف انرژی کمتر

دستگاه‌های Bluetooth Low Energy که به کم انرژی بلوتوث معروفند از  Generic Attribute Profile که به اختصار GATT نامیده میشود استفاده می‌نمایند. هر بار که یک دستگاه کلاینت به بلوتوث متصل می‌شود، یک عملیات «کشف سرویس» اجرا می‌شود تا ببیند که دستگاه سرور از چه چیزی پشتیبانی می‌کند. این امر به زمان و انرژی نیاز دارد. بلوتوث نسخه 5.1 عملیات کَش بیشتری اجرا می‌کند و کلاینت‌ها می‌توانند زمانی که چیزی تغییر نیافته باشد، از مرحله کشف سرویس گذر کنند. این بهینه‌سازی کش کردن برای GATT به این معنی است که اتصال بلوتوث سریع‌تر رخ می‌دهد و انرژی کمتری مصرف می‌شود. به صورت خلاصه یعنی اگر شما هنگام اتصال به بلوتوث موقعیت دستگاه ها و شرایط اتصال را تغییر ندهید بلوتوث شما دیگر انرژی را برای رفرش کردن اطلاعات استفاده نمیکند. 

  • بهبود تبلیغات اتصال در بلوتوث 5.1

بلوتوث نسخه 5.1 چندین مورد بهینه‌سازی را در زمینه آگهی دستگاه بلوتوث ارائه نموده است. منظور از آگهی اتصال یا Connection Advertising  عملی است که در آن دستگاه بلوتوث به دستگاه های مجاور خود موجود بودبلوتوث نسخه 5.1 چندین مورد بهینه‌سازی را در زمینه آگهی دستگاه بلوتوث ارائه نموده است. منظور از آگهی اتصال یا Connection Advertising  عملی است که در آن دستگاه بلوتوث به دستگاه های مجاور خود موجود بودن خود را اعلام میکند که آماده اتصال است. به همین دلیل  اتصال‌ میان دستگاه ها و دستگاه بلوتوث به طرز بهتری ایجاد می‌شوند.ن خود را اعلام میکند که آماده اتصال است. به همین دلیل  اتصال‌ میان دستگاه ها و دستگاه بلوتوث به طرز بهتری ایجاد می‌شوند.

در ورژن بلوتوث 5 دستگاه باید میان کانال ها جستجو میکرد تا با سرچ بتواند بلوتوث را پیدا و به آن متصل شود اما در ورژن بلوتوث 5.1 دیگر این اتفاق نمی افتد و کانال مشخصی برای اتصال دستگاه ا به یکدیگر وجود دارد.

فرض کنید شما بلوتوث نسخه 4.4 را دارید، امکان اتصال تصادفی بین دو دستگاه در این ورژن بلوتوث بسیار بالا است و ممکن است در صورت روشن بودن همزمان چند دستگاه این بلوتوث ها تداخل کانالی پیدا کرده و مثلا آهنگ مورد نظر از یک دستگاه دیگر پخش شود. اما در ورژن 5.1 این اتفاق هرگز نمی افتد و با توجه به اتصال همزمان چند دستگاه به یکدیگر ، هر دستگاه از کانال بلوتوثی مخصوص خود استفاده میکند و این یک جهش بزرگ برای این نسخه از بلوتوث است.

  • دیگر امکانات به روز رسانی شده در بلوتوث نسخه 5.1

از آنجایی که این ورژن بلوتوث از کانال مخصوص خود استفاده میکند و توانی را برای بررسی مجدد و توان یابی نمی گذارد، عمر باتری های دستگاه های مجهز به این نسخه بلوتوث بسیار بالاتر بوده و بهینه استفاده  می شوند.

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha


ارتباط با کارشناس فروش