تفاوت دوربین هوشمند و دوربین مدار بسته در چیست

  0
 1173

تفاوت دوربین هوشمند و دوربین مدار بسته | فروشگاه اینترنتی تکتور

برای توضیح تفاوت دوربین هوشمند با دوربین مدار بسته نیاز است که ابتدا خود این محصولات را بشناسیم و بدانیم نحوه کارکرد هر کدام از این دوربین های به چه صورت است

دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته (Closet Circuit Television ) که با اختصار با نام CCTV شناخته می شود به دوربین هایی گفته می شود که در جای خود ثابت هستند. نخستین بار در سال 1942 شرکت زیمنس آلمان برای پرتاب موشک های v2 نصب و به کار گیری شد.

دوربین های مدار بسته را به راحتی در تمامی شهر می توانید مشاهده کنید. در مکان هایی مانند کنترل ترافیک، مترو ، ساختمان های تجاری و اداری، سالن ها، استادیوم، بانک ها و خودپرداز های بانک، پارکینگ ها و .. حتی این دوربین ها در حریم های شخصی مانند حیاط منزل و ورودی های ساختمان ها نیز نصب می شود

انواع دوربین مداربسته

از نظر نوع سیگنال:

 • دوربین های آنالوگ

                                           دوربین مدار بسته آنالوگ | فروشگاه اینترنتی تکتور

نسل ابتدایی دوربین های مدار بسته که برای انتقال صدا و تصویر از دو رشته کابل کواکسیال rg59 استفاده میکنند و همان طور که از نام آنها مشخص است از امواج آنالوگ برای انتقال استفاده میکنند و کیفیت کابل و تجهیزات نقش به سزایی در کیفیت تصویر آنها دارد.

برای ضبط تصاویر از دستگاه DVR استفاده می شود که با استفاده از این دستگاه می توانید امکان کنترل دیجیتال و ارتباط با شبکه را نیز داشته باشید.

از معایب این دوربین ها تاثیر نویز های الکترومغناطیسی و نویزهای نوسانات برق بر روی انها است و اگر برای انتقال تصویر از امواج آنالوگ استفاده شود باید حتما در موج فرکانسی آنالوگ باشیم و کیفیت تصویر افت پیدا میکند و هزینه سیم کشی اولیه برای نصب این دوربین زیاد است.

 • دوربین های ip (آی پی تحت شبکه)

                                    دوربین تحت شبکه ip | فروشگاه اینترنتی تکتور

نسل جدید دوربین های مدار بسته که به سرعت مورد اقبال عمومی قرار گرفت و از امواج دیجیتال برای انتقال صدا و تصویر استفاده میکند. این مدل دوربین از بستر شبکه ip برای انتقال اطلاعات استفاده میکند و دیگر نیازی به دستگاه DVR نیست و از دستگاه دیجیتال به نام NVR استفاده میکند.

قیمت این دوربین بالاتر از دوربین آنالوگ است.

 • دوربین های دو منظوره

                          دوربین آنالوگ تحت شبکه | فروشگاه اینترنتی تکتور

این دوربین ها در واقع دوربین های آنالوگی هستند که پورت خروجی شبکه نیز دارند و زمانی استفاده می شوند که سیستم مدار بسته آنالوگ است اما ارتباط با دوربین های دیگر مورد نیاز است.

از نظر شکل ظاهری و کاربرد متناظر

 • دوربین های دام Dome

                              دوربین دام Dome | فروشگاه اینترنتی تکتور

دوربین های گنبدی شکل که بر روی دیوار و سقف نصب می شوند.

 • دوربین های صنعتی

                   دوربین مدار بسته صنعتی | فروشگاه اینترنتی تکتور

نام اصلی این دوربین ها دوربین های بادی body camera است که مکعب مستطیل هستند و قابلیت اتصال یک لنز جداگانه را ندارند و برای مکان هایی استفاده می شوند که دید و فکوس مناسبی دارند.

 • دوربین های مینیاتوری

                         دوربین مینیاتوری | فروشگاه اینترنتی تکتور

دوربین های مینیاتوری یا mini camera برای کنترل نامحسوس به صورت مخفی استفاده می شوند.

 • دوربین های مادون قرمز ir

                         دوربین مدار بسته مادون قرمز | فروشگاه اینترنتی تکتور

این دوربین های برای استفاده در شب بسیار مناسب هستند و در کنار لنز خود به صورت متمرکز از لنز های LED استفاده شده تا در شب روشن شوند.

 • دوربین های اسپید دام (دوربین های چرخشی ptz)

                               دوربین مدار بسته چرخشی | فروشگاه اینترنتی تکتور

دوربین های چرخشی یا speed dome و یا ptz به کلیه دوربین های مدار بسته ای گفته می شود که قابلیت چرخش دارند و می توانند به وسیله کنترل اتوماتیک در هر جهتی بچرخند.

از نظر قاب و پوشش:

 • دوربین های ضد آب بزرگ (out door)

                                       دوربین مدار بسته out door | فروشگاه اینترنتی تکتور

کلیه دوربین های مدار بسته ای که قابلیت ضد آب بودن دارند و به اصطلاح دوربین های out door هستند، یعنی بیرون از منزل می توان آنها را نصب کرد.

 • دوربین های مخفی

                      دوربین مدار بسته مخفی | فروشگاه اینترنتی تکتور

دوربین های مینیاتوری خیلی کوچک که حتی می توان در ساعت آنها را نصب کرد.

 • دوربین های قاب فانتزی

دوربین های مدار بسته ای که شکل فانتزی دارند و برای محیط هایی مانند اتاق کودک مناسب هستند.

دوربین هوشمند

دوربین هوشمند یا Smart camera از اواسط دهه 80 میلادی وارد بازار شد اما در قرن 21 به اوج استفاده و کارایی خود رسید. دوربین های هوشمند اطلاعات محیط را دریافت کرده و علاوه بر ارسال به ادمین (کنترل کننده) این اطلاعات را آنالیز کرده و در صورت وجود مشکل می تواند به سنسورهای خانه متصل شود و فرمان مناسب را اجرا کند. امروزه دوربین های هوشمند از نظر سرعت پردازش و توانایی قدرت پردازش تصویر با مدل های کامپیوتری رقابت می کند.

دوربین های هوشمند برای ارسال اطلاعات از راه های مختلفی استفاده میکنند. شبکه وای فای، استفاده از دستگاه ضبط کننده مانند NR ، استفاده از کارت حافظه و ضبط در فضای ابری شرکت سازنده

از ویژگی های مثبت این نوع دوربین می توان به  انتقال سریع داده از طریق نرم افزار به ادمین و عدم نیاز به سیم کشی و دستگاه های جانبی برای نصب می توان اشاره کرد.

انواع دوربین هوشمند

 • دوربین بیرون منزل (Out Door )

                                            دوربین هوشمند بیرون منزل | فروشگاه اینترنتی تکتور

این دوربین ها ضد آب هستند و بیرون از منزل نصب می شوند و ممکن است بر روی بدنه خود نور افکن داشته باشند. با این دوربین ها می توانید محیط بیرون منزل را کنترل کنید و به محض مشاهده شخص نور افکن دوربین روشن شده و برای ادمین فیلم و تصویر فرستاده می شود و می توانید به فرد مزاحم هشدار برای خروج دهید.

 • دوربین امنیتی نظارتی خانگی

                                دوربین هوشمند امنیتی نظارتی | فروشگاه اینترنتی تکتور

این دوربین ها برای استفاده درون منزل بسیار مناسب هستند و دارای قابلیت چرخش هستند و به راحتی می توان آنها را بر روی دیوار و سقف نصب کرد و یا حتی به صورت ایستاده در هر مکانی قرار داد. این دوربین ها نیز قابلیت مکالمه دو طرفه دارند و میتوانید از طریق این دوربین ها با شخص صحبت کنید.

 • دوربین امنیتی اتاق کودک

                                    دوربین امنیتی هوشمند اتاق کودک | فروشگاه اینترنتی تکتور

با خرید دوربین اتاق کودک که برای کنترل محیط و شرایط کودک استفاده می شوند و دارای سنسورهایی مانند شاخص دی اکسید کربن، شناسایی گریه کودک، میزان رطوبت هوا، تب سنج کودک و .. هستند و در صورت بروز مشکل به والدین اعلام خطر میکنند.

 • دوربین های امنیتی درب منزل

                         دوربین هوشمند زنگ در | فروشگاه اینترنتی تکتور

این دوربین ها با نصب برو روی لنز زنگ Door Bell به صاحب خانه اطلاعات فرد مراجعه کننده درب منزل را میدهند.

اما تفاوت دوربین هوشمند و دوربین مدار بسته در چیست؟

در واقع دوربین های هوشمند ادامه دهنده نسل دوربین های مدار بسته هستند اما دوربین های هوشمند در مقایسه با اجداد خود دارای قابلیت های بسیار ویژه است

 1. دوربین های هوشمند نیاز به سیم کشی و نصب کابل و داکت ندارند، این دوربین ها همچنین نیازی به دستگاه های DVR و NVR نیز ندارند و به صورت خودکار از طریق سیستم وای فای عکس را برای گوشی شما ارشال میکنند و از حافظه گوشی شما به عنوان مکان ذخیره استفاده میکنند.
 2. راه های ارتباطی با این دوربین ها بسیار ساده و متنوع است و در صورت در دسترس نبودن یک راه برای ذخیره اطلاعات از راه دیگر استفاده میکند.
 3. دوربین های هوشمند بر خلاف دوربین های مدار بسته قابلیت چرخش به صورت هوشمند را دارند و در صورت دیدن شخص مزاحم به صورت خودکار می چرخند و نیازی نیست تا همیشه یک فرد به صورت کنترل گر نیاز به مشاهده و چرخش داشته باشد.
 4. شما نمیتوانید دوربین مدار بسته را به سیستم هوشمند منزل نصب کنید اما دوربین هوشمند این قابلیت را دارد تا به عنوان مثال به سنسورهای هوشمند منزل متصل شده و در صورت مشکل به شما اطلاع دهد.
 5. دوربین های هوشمند را به راحتی می توانید جا به جا کنید و به هر نقطه از منزل ببرید اما دوربین های مدار بسته به علت اتصال به سیستم سیم کشی این قابلیت را ندارند.
 6. هزینه جمع بندی و نهایی در دوربین های هوشمند بسیار پایین تر و به صرفه تر است.

قبل از خرید با مطالعه تفاوت ها و بسته به نیاز خود می توانید بهترین نوع دوربین را انتخاب کرده و آنرا در منزل خود نصب نمایید.

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha


ارتباط با کارشناس فروش