بلوتوث چیست و چه کاربردی دارد؟

  0
 581

بلوتوث یک استاندارد فناوری بی سیم است. از این فناوری برای تبادل داده‌ها و اطلاعات استفاده می‌شود. برد Bluetooth در حدود 10 متر یا 30 فوت است. امروزه شرکت‌های زیادی از این فناوری برای انتقال اطلاعات به صورت بی سیم و وایرلس استفاده می‌کنند. از این فناوری در ابزارهای گوناگون مانند گوشی‌های تلفن همراه، هدفون‌ها، موس‌ها، تلویزیون‌ها و گیرنده‌ها و فرستنده‌های بیسیم و وایرلس استفاده می‌شود.

https://cdn01.zoomit.ir/2021/6/zoomitcover-what-is-bluetooth.jpg

بلوتوث چیست و چه کاربردی دارد؟

 بلوتوث چیست؟

بلوتوث یک تکنولوژی ارسال اطلاعات بی سیم است. این تکنولوژی از سال 1998 در کنار ما بوده و توانسته است نسل‌های مختلفی را ایجاد کند. امروزه از نسل 5 این استاندارد استفاده می‌کنیم البته در حال حاضر نسل 5.3 در ابزارها استفاده می‌شود ولی با نام نسل 5 توسط کاربران شناخته می‌شود.

 نسل‌های مختلف بلوتوث

  1. نسل 1 بلوتوث در سال 1998 معرفی شد. در این نسل دستگاه‌ها قابل ارتباط با یکدیگر نبودند و این فناوری به‌شدت ناشناخته بود. نسل 1 و نسل 1.2 بعد از آن منتشر شده و Bluetooth به عنوان یک استاندارد پذیرفته شد. استفاده از این استانداردها در دستگاه‌های مختلف شروع شد.
  2. بلوتوث نسل 2 در سال 2005 منتشر شد. در این نسل از نرخ انتقال داده با سرعت بیشتری پشتیبانی ‌شد. سرعت این نسل 3 مگابیت در ثانیه بود. در نسخه 1 از سیستم سازگاری "جفت امن" رونمایی شده و بهبودهایی در این استاندارد ایجاد شد.
  3. بلوتوث نسل 3 در سال‌ 2009 رونمایی شد. این نسخه از Bluetooth توانایی انتقال اطلاعات با سرعت 24 مگابیت بر ثانیه را داشت. در این نسل از حالت پیشرفته امن L2CAP رونمایی شد.
  4. بلوتوث نسل 4 در سال 2010 رونمایی شد. این نسخه از Bluetooth انرژی بسیار کمتری نسبت به نسل‌های قدیمی مصرف می‌کرد و به Bluetooth کم انرژی معروف شد. این نسل شامل تمام پروتکل‌های نسل قبلی بوده و از سرعت بالایی استفاده می‌کرد. به نحوی که Bluetooth مبتنی بر وای فای و وایرلس را تشکیل می‌داد.

بلوتوث چیست و چه کاربردی دارد؟

این نوع از Bluetooth قابلیت اتصال دو کاناله را امکان پذیر می‌کرد. درنتیجه در حین ارسال دیتا شما می‌توانستید اطلاعات و دیتا را نیز دریافت کنید. این کار برای ارسال اینترنت و اشتراک گذاری آن همانند یک شبکه وایرلس امکان پذیر بود. نسل‌های 4.1 و 4.2 نیز معرفی شدند. در سال 2014 نسل 4.2 رونمایی شد که بهبودهای زیادی نسبت به نسخه‌های قبلی داشت.

  1. بلوتوث نسل 5 در سال 2016 منتشر شد. این نسخه از Bluetooth بر روی اینترنت اشیا تمرکز داشت و قابلیت ارسال و دریافت اطلاعات اینترنتی را داشت. درنتیجه یک شبکه بی سیم و وایرلس را ایجاد می‌کرد. گوشی‌های هوشمند موبایل و دستگاه‌های خانگی استقبال زیاد از این نسل Bluetooth انجام دادند. در حال حاضر Bluetooth نسل 3 معرفی شده است. این نسخه از Bluetooth در سال 2021 معرفی شد و دارای ویژگی‌های بهبود یافته نسل قبلی است.

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha


ارتباط با کارشناس فروش