سنسور، حسگر هوشمند

اشتراک :

سنسور هوشمند چیست؟

سنسور در واقع به اجزای مختف خانه هوشمند گفته می شود که می تواند وضعیت محیط و محل مورد نظر را به سیستم خانه هوشمند منتقل کند و برای تصمیم گیری دستورات بعدی کمک کند. سنسورها می‌توانند مکانیکی، الکتریکی، مغناطیسی یا نوری باشند

سنسور گونه‌ای مبدل است. بعضی از حس‌گرها به تنهایی قابل استفاده‌اند و برای خواندن آن‌ها نیازی به وسایل جانبی دیگر نیست، مانند دماسنج جیوه‌ای. دستهٔ دیگر برای استفاده باید با وسایل دیگری همراه باشند مثل ترموکوپل. حس‌گرها در زندگی روزمره ما به صورت فراوان مورد استفاده قرار می‌گیرند، مثلاً در خودرو، گوشی همراه، ابزار برقی، و ماشین‌آلات صنعتی.

پیشرفت‌های اخیر در زمینه میکروابزارها، میکروساخت، فرایندهای شیمیایی و پردازش سیگنال دیجیتال ساخت سنسورهایی کم مصرف و کم هزینه با ابعاد میکرو یا نانو را فراهم ساخته‌است که میکروسنسور نامیده می‌شوند. میکروسنسورها کاربردهای فراوانی در زمینه پزشکی، هوافضا، تجهیزات نظامی، مخابرات و … پیدا کرده‌اند.

انواع سنسور هوشمند و مزایای آن

یکی از مزایای سیستمهای هوشمند انجام خودکار وقایع و اجرای اتوماتیک آنهاست. از کنترل خودکار روشنایی گرفته تا سناریوهای امنیتی جذاب و پرکاربرد. برای دستیابی به چنین هدفی لازم است از انواع مختلف سنسورها در سیستم هوشمند استفاده شود. مهمترین و پرکاربردترین سنسورها را میتوان به شرح ذیل طبقه بندی کرد:

 1 - سنسورهای آهنربایی درب و پنجره ; برای تشخیص هوشمند باز و بسته شدن درب خانه و پنجره و حتی گاو صندوق.

2 - سنسورهای تشخیص حرکتی و اعلام حضور ; برای نصب در سالن ها، اتاق ها و حتی سرویس های بهداشتی که با تکنولوژی مادون قرمز با حرکت جسم حرارتی اعلام حضور میکند.

3 - سنسورهای نوری (Lux) ; این نوع سنسورها میزان لوکس نوری محیط و یا تابش خورشید را می سنجند و به کمک قابلیتهای نرم افزاری میتوان سناریوهای بسیار جذابی را تعریف و اجرا کرد.

4 - سنسور نشت آب یا گاز ; این سنسورها معمولاً در آشپزخانه ها، تاسیسات موتورخانه و یا مکانهای حساس به رطوبت نصب میشوند و با نشت آب یا گاز ضمن هشدار به ساکنین شیر اصلی گاز نیز خودکار بسته میشود

5 - سنسورهای دما و رطوبت ; این سنسورها با مدلها و ظواهر متنوع و کاربر پسند بر روی ترموستات نصب میشوند تا سیستمهای سرمایش/ گرمایش را به صورت هوشمند و خودکار کنترل کنند.

6 - سنسورهای کیفیت هوا (CO2, Dust, Toxins, ) ; این سنسورها راهکاری ایده آل برای حفظ سطح کیفیت هوا در محیطهای داخلی ساختمان نظیر سالنهای اجتماعات، سالنهای ورزشی و لابی های ورودی میباشند که ضمن هشدار به صورت هوشمند هوای داخل را تخلیه و هوای تازه را تزریق میکند.

7 - سنسورهای دودی/ حرارتی (اعلام حریق)در سیستمهای هوشمند این نوع سنسورها در زمان وقوع حریق سناریوهای بسیار کاربردی را اجرا میکنند. بطوریکه با تشخیص حریق ضمن به صدا درآوردن سیستم هشدار، دربهای برقی راه پله فرار را باز میکند، آسانسور را به طبقه همکف فرامیخواند و فنهای فشار مثبت را فعال میکند. و حتی باعث فعال شدن سنسورهای دیگری مانند سنسور گاز می شود تا به صورت خودکار گاز را قطع کند.

هرکدام از این سنسور متناسب با نوع ساختمان از مسکونی تا اداری/ تجاری و حتی برج های بزرگ قابل استفاده میباشند و به کمک برنامه نویسی های نرم افزاری میتوان عملکردها و سناریوهای بی نظیری را برای آنها تعریف کرد. شاید بتوان از مهمترین این سنسورهای سنسور حریق و سنسور حرکتی که برای چشمی درب، دوربین ها و قفل الکترونیکی استفاده می شود را عنوان کرد.

در ادامه می توان سنسورهایی مانند

8 - سنسور رطوبت خاک در خصوص آبیاری هوشمند گیاهان;  این سنسور بیشترین کاربرد را کشاورزی و معدنی برای سنجش میزان رطوبت خاک دارد و در کشاورزی به صورت هوشمند باعث وصل خودکار سیستم آبیاری می شود

در پایان نکته ای که بسیار حائز اهمیت است محل نصب هر سنسور است تا بتواند بالاترین میزان کارایی را داشته باشد و بتوان از آن بالاترین بهره برداری را انجام داد