اسپیکر

اشتراک :

شاید اسپیکر های بلوتوث را در قفسه مغازه ها دیده باشید. بلندگو های کوچک و جمع و جوری که معمولا با باتری ها کار میکند و از طریق بلوتوث به گوشی و تبلت ما متصل میشود. بلندگوها به عبارتی اسپیکر های معمولی با جک هدفون یعنی همان فیش سه و نیم میلی متری آشنا به تبلت و گوشی متصل میگردد. اگر سیستم استریوی قدرتمندی دارید هر یک از دو بلندگوی اصلی ان با یک کابل ضخیم به بخش مرکزی که امپلیفایر است.

امکان دارد سیستم صوتی بسیار ساده ای داشته باشد و یا سیم نازکی به دو بلندگوی کوچک ان وصل شده باشد. بلوتوث راه ارتباطی بسیار ساده ای است که به سیم هیچ گونه نیازی ندارد . به غیر از اسپیکر های بلوتوث، هدست و هدفون و نیز ایرفون های کوچک با استفاده از بلوتوث صدا را منتقل میکنند . بنابراین بلوتوث فقط برای ارسال کردن فایل ها نیست بلکه داده های مربوط به صدا را نیز میتوانیم از این روش جابجا کنیم .

اسپیکر Wi-Fi و Bluetooth

وای-فای ها هم می‌توانند برای انتقال صدا و با توجه سرعت زیاد آن ها حتی برای انتقال و به اصطلاح استریم کردن ویدیو ها به کار برده شوند. اسپیکر و هدست وای-فای هم در بازار محصولات الکترونیکی وجود دارند اما فرق آن با بلوتوث چیست؟ اولین تفاوت در قابلیت حمل آن ها می باشد. اسپیکر بلوتوث معمولاً کوچک‌تر و کم‌مصرف‌تر و در نتیجه سبک‌تر است در حالی که اسپیکرهای وای-فای، حجیم‌تر و سنگین‌تر می باشند و بهتر است در یک موقعیت ثابت مورد استفاده قرار گیرند. دومین تفاوت به روش ارتباط وسایل باز می‌گردد. در بلوتوث رابطه مستقیم است اما در وای-فای ها معمولاً ابزار دیگری مثل مودم یا روتر مورد نیاز است. در واقع شبکه‌ای از وسایل خانه از طریق وای-فای با هم لینک می‌شوند که اسپیکر وای-فای هم می‌تواند یکی از آن وسایل باشد. البته مزیت اسپیکر وای-فای این است که وسایل مختلف از طریق شبکه با آن در ارتباط خواهند بود و می‌توانند صدا را از آن پخش کنند. سومین تفاوت به سرعت و کیفیت ارتباط بی‌سیم مربوط می‌شود. وای-فای ممکن است تا ۱۰۰متر فاصله را هم پوشش دهد اما بلوتوث به ۳۰فوت یا حدود ۱۰متر محدود می‌شود. عملاً با توجه به محیط شلوغ منازل و سایر اماکن شهری، برد مفید بلوتوث و وای-فای بسیار کمتر می باشد. مثلاً در مورد بلوتوث فاصله‌ی ۵ یا ۶ متر، معقول‌تر است و در مورد وای-فای، بسته به تعداد دیوارها و وسایل موجود، برد مفید ممکن است حتی کمتر از ۱۵متر باشد. برد عملی وای-فای و بلوتوث به کیفیت تراشه‌ی مربوطه و نیز قدرت آنتن هم بستگی دارد.آخرین تفاوتی که با توجه به سرعت و قدرت وای-فای بدیهی به نظر می‌رسد، مصرف انرژی بیشتر می باشد. بلوتوث کم‌ مصرف ‌تر است و در نتیجه سرعت و برد آن هم کمتر است.

                       

دسته بندی اسپیکر ها

اسپیکر های منفعل: اسپیکر های منفعل که فقط از ویژگی های اساسی بلندگو در ان استفاده شده است بلند گوهای منفعل نام گذاری شده است. این بلندگو ها برای تولید کردن صدا به تقویت کننده برق جدا نیازمند است.

اسپیکرهای خود فعال: بلندگوهایی که دارای تقویت کننده قدرت داخلی هستند بلندگوهای فعال نامیده میشوند. همچنین این نوع بلندگوها دارای یک امپیلی فایر داخلی هستند میتونید به صورت مستقیم به یک میکسر ان را متصل کنید. که باعث کم شدن تعداد کابل های مورد نیاز میشود.

اسپیکر های اصلی: این نوع از اسپیکر ها بلندگو هایی هستند که حداکثر صدا را به مخاطبان یا شنوندگان میرسانند. براساس سایز ونوس و همچنین قدرت تقویت کننده درباره ی تعداد و اندازه اسپیکر ها در مورد اسپیکر های منفعل تصمیم گیری کنید.

اسپیکر های مانیتور: این نوع از بلندگو ها توسط پخش تولید کننده ها برای مانیتور صدا استفاده میگردند. بلندگوهای مانیتور به راه و روش های متفاوت و مختلفی بسته به شکل انها بر روی کف یا پایه ها قرار گرفته اند . در زمان انتخاب یک اسپیکر به شما توصیه میکنیم که با مراجعه کردن به کاتالوگ با سایر منابع اطلاعاتی مانند: اندازه ی بلندگو ، امپدانس ، امتیاز قدرت و میزان فشار صدا را در مورد اسپیکر بررسی و مشاهده کنیم . اول از هر موضوعی به اندازه بلند گوها درباره ی ایتم مولفه یعنی قطعات یا واحد بلندگو نگاهی کلی بیندازیم . به صورت کلی برای همان سری از اسپیکر ها شعاع اسپیکر های بزرگتر ساده تر ان است که صدا در محدوده فرکانس پایین تولید شود.

                             

انواع اسپیکر (بلندگو)

اسپیکر بلوتوثی: راه ارتباطی اصلی این اسپیکرها از طریق بلوتوث است اما یک اسپیکر بلوتوثی می تواند راه های ارتباطی دیگری نیز داشته باشد.

اسپیکر رومیزی: وزن این اسپیکرها عمدتا بیشتر بوده و از باتری استفاده نمیکنند . اسپیکر رومیزی برای مصارف خانگی و اداری مناسب است.

اسپیکر باند: این اسپیکرها بزرگ، حجیم و سنگین هستند و برای مهمانی و مجالس بزرگ استفاده می شوند.

                                         

برای خرید اسپیکر چه فاکتورهایی میتواند مد نظر ما باشد؟

جدا از انواع اسپیکر فاکتورهایی به صورت کلی در خرید یک اسپیکر باید مد نظر ما باشد.

 • توان خروجی کلی اسپیکر: توان خروجی اسپیکر بیانگر قدرت صدایی است که در نهایت به گوش ما می رسد، این خروجی صدا می تواند توسط یک بلند گو و یا چند بلند گو تولید شود به عنوان مثال ممکن است خروجی دو اسپیکر 24 وات باشد اما یکی با دو بلندگوی 12 وات و دیگری با یک بلندگوی 24 وات، باید به این مورد توجه شود که خروجی با دو و یا چند بلندگو پخش مناسب تری داشته و در صورت زیاد کردن صدا تا آخر گز گز کمتری به گوش میرسد، همچنین باید به قطر بلندگو نیز دقت شود.
 • باتری: اگر اسپیکری که قصد تهیه آنرا دارید از برق شهری به صورت مستقیم استفاده نمیکند (اسپیکر باند بزرگ و اسپیکرهای رومیزی) باید به میلی آمپر باتری آن دقت شود، هرچه میزان میلی آمپر باتری بیشتر باشد یعنی ساعت کار اسپیکر بالاتر است که باید توجه داشت میزان بیشتری هم باید در شارژ باقی بماند، البته اسپیکرهایی که از چراغ LED برای رنگ استفاده میکنند میزان بیشتری از شارژ باتری را استفاده میکنند.
 • وزن اسپیکر: اگر از دسته کسانی هستید که تمایل دارند اسپیکر را با خود به هرجایی ببرند و در طبیعت و مکان های مختلف از اسپیکر خود استفاده کنند حتما باید به وزن اسپیکر دقت کنید.
 • راه های اتصال: راه های ارتباطی زیادی برای اتصال به یک اسپیکر وجود دارد، بلوتوث، جک 3.5 میلیمتری صدا، ورودی کارت حافظه، پورت USB و حتی قابلیت اتصال به یک اسپیکر همسان، وقتی صحبت از پیشرفت تکنولوژی می شود شما حتی باید به نسخه بلوتوث خود دقت کنید، برای اتصال به یک اسپیکر همسان شما باید این را بدانید که اسپیکر شما قابلیت وای فای و ADD شدن با یک اسپیکر همسان خود را دارد یا نه؟!!
 • میکروفون: اگر از کسانی هستید که تماس های خود را نیز با اسپیکر پاسخ می دهید میکروفون برای شما یک فاکتور بسیار مهم است، اگر اسپیکر دارای میکروفون نباشد شما تنها می تواند صدای تماس گیرنده را بشنوید و امکان پاسخگویی به آنرا نخواهید داشت!!
 • ضمانت پس از خرید: ضمانت پس از خرید برای هر کالایی می تواند از فاکتورهای مهم باشد، شما با خرید از فروشگاه اینترنتی تکتور 7 روز ضمانت تعویض کالا دارید و خرید اسپیکر از تکتور با بالاترین کیفیت را تجربه میکنید.
 • فاکتورهای سلیقه ای: اگر قصد دارید از اسپیکر خود استفاده خاصی را داشته باشید باید به فاکتورهای سلیقه ای خود دقت کنید، مثلا برای شخصی که از اسپیکر خود در کوه نوردی و طبیعت گردی استفاده میکند، در اسپیکر ضد آب ، ضد ضربه بودن و یا حتی داشتن چراغ قوه می تواند بسیار مهم باشد، اگر از اسپیکر خانگی استفاده میکنید زیبایی ظاهری، اگر از اسپیکر باند و یا اسپیکر رومیزی استفاده میکنید داشتن ریموت کنترل می تواند از فاکتورهای خرید این محصول باشد.
 • قیمت: از مهمترین فاکتورها برای خرید هر محصول می تواند قیمت آن محصول باشد، قیمت اسپیکر خانگی با قیمت اسپیکر باند خیلی متفاوت است و هر فرد بسته به نیاز خود می تواند یک اسپیکر تهیه کند، اما همانطور که گفته شد نباید کیفیت را فدای کمیت کرد و گاهی خرید یک اسپیکر با کیفیت می تواند خیلی بهتر و بالاتر از یک اسپیکر ارزان باشد.

حداقل محدوده عملکرد اسپیکرهای بلوتوثی

اسپیکرهای بلوتوثی می تواند از برد 10 متر تا 40 متر را به وسیله بلوتوث به دستگاه شما کانتکت شود، اما این قابلیت با تراشه ای که بر روی سخت افزار اسپیکر متصل  میشود، امکان پذیر است و بسته به تکنولوژی این سخت افزار می تواند از 10 متر به بالا امکان پذیر باشد. در حال حاضر بهترین نوع اسپیکر بلوتوث دارای برد 33 متر (100 فوت) است.

انتخاب اسپیکر قابل حمل بر اساس عملکرد

قطعا انتخاب یک اسپیکر بر اساس عملکرد آن است اما دو مدل اسپیکر پرتابل وجود دارد که می تواند بنا به نیازهای هر فرد خریداری شود:

 • اسپیکر قابل حمل برای محیط‌های بسته

این اسپیکرها صرفا برای محیط های بسته مثل خانه استفاده می شوند و بعضی از آپشن های اسپکرهای فضای باز را ندارد. این اسپیکرها می تواند رومیزی و یا پرتابل باشد و می تواند از دو نوع باتری دار و بدون باتری که نیاز به آداپتور شارژ دارد ، باشد.

 • اسپیکر قابل حمل مناسب سفر و فضای باز

این اسپیکرها به عنوان اولین مشخصه سبک هستند و بیشتر آنها ضد آب هستند تا برای استفاده در فضاهای باز مناسب باشند، این اسپیکرها همگی دارای باتری هستند تا بتوان آنرا در فضای باز به راحتی استفاده نمود. برای خرید یک اسپیکر مناسب فضای باز المان های زیادی وجود دارد که می توان به عمر باتری، ضد آب و ضد ضربه بودن، چراغ قوه، رادیو و .. اشاره نمود.

 • عمر باتری

عمر باتری در اسپیکر بلوتوثی پرتابل بسیار مهم است ، چون برای استفاده در بیرون از منزل استفاده می شود، حتی در بعضی از اسپیکرهای بلوتوثی میزان میلی آمپر باتری به گونه ای است که بعنوان پاوربانک استفاده می شود.

 • مقاومت اسپیکرها

مقاومت اسپیکر می تواند از موارد مهم در خرید یک اسپیکر بلوتوثی باشد، این مقاومت شامل:

 1. مقاوم در برابر نفوذ آب
 2. مقاوم در برابر نفوذ گرد و خاک

در لوازم الکتریکی مشخصه ای به نام IPX وجود دارد که میزان مقاومت آن وسیله در برابر آب و گرد و خاک نشان میدهد ، هرچقدر این عدد بالاتر باشد دستگاه نیز مقاومت بالاتری دارد. این مشخصه توسط سازمان جهانی تعیین شده و بر روی بسته بندی محصول درج می شود تا مصرف کننده اطلاع داشته باشد که این محصول ضد آب و گرد غبار است و در مکان هایی مانند دریا، استخر و کویر نوردی و کوه نوردی مورد استفاده قرار گیرد.

 • قابلیت جفت شدن با چند اسپیکر همنوع

این قابلیت در اسپیکرهایی است که دارای تکنولوژی وای فای هستند و میتوانند با همسان خود متصل شوند.

 • کیفیت صدا

میزان خروجی صدا، کیفیت صدا و تعداد بلندگوها از عوامل مهم در خرید یک اسپیکر بلوتوثی هستند. هرچه تعداد بلندگوهای داخلی در یک اسپیکر بیشتر باشد، این اسپیکر از صدای با کیفیت تر و بلندتری برخوردار است. ممکن است شما یک اسپیکر با دو بلندگوی 6 وات تهیه کنید که مجموعا توان خروجی 12 وات داشته باشد اما ممکن است یک اسپیکر ، یک بلندگوی 12 وات داشته باشد، مطمئنا اسپیکر با دو بلندگوی 6 وات از کیفیت صدای بالاتری برخوردار بوده و نویز صدای کمتری دارد چون این میزان صدا میان دو بلندگو قسمت شده است. کیفیت صدا به جنس بلندگوهای داخلی و ساخت آن نیز بستگی دارد.

 • دیگر قابلیتهای مهم اسپیکر بلوتوثی

قابلیت های مهم دیگری می تواند برای یک اسپیکر مهم باشد، بسته به سلیقه هر فرد و نیاز او می تواند عواملی همچون چراغ قوه، رادیو دار بودن اسپیکر و .. مهم باشد.

خرید اسپیکر از تکتور با قیمت مناسب و کیفیت بالا

فروشگاه اینترنتی تکتور برای خرید اسپیکر دو اصل را مد نظر دارد:

 • قیمت منصفانه و مناسب 

 • ضمانت پس از خرید 

فروش اسپیکر با ضمانت و گارانتی

با خرید اسپیکر از فروشگاه اینترنتی تکتور می توانید مطمئن باشید که اسپیکر را از وارد کننده اصلی، بدون واسطه و با بهترین قیمت خریده اید و  تا 7 روز ضمانت تعویض دارید و می توانید در صورت هرگونه مشکل آنرا مرجوع و یا تعویض نمایید. ما در بخش فروش عمده نیز، فروش عمده اسپیکر را برای آن دسته از مشتریانی که قصد خرید این محصول را بصورت عمده دارند فراهم کرده‌ایم. برای اطلاع شرایط میتوانید از صفحه مربوطه ان در سایت دیدن کنید. 

ارتباط با کارشناس فروش